Spływ Krutynia Tel.: 570 637 483
Zarezerwuj kajak: 
570 637 483
Spływy kajakowe rzeką Krutynia
Spływy kajakowe rzeką Krutynia
Serdecznie zachęcamy Was do podziwiania piękna mazurskiej przyrody z perspektywy kajaku. Podczas spływu jednym z najpiękniejszych szlaków wodnych nie tylko w Polsce, ale również całej Europie, który wiedzie przez malowniczą rzekę Krutynie, będziecie mieli liczne możliwości, żeby zachwycać się unikatowym, mazurskim krajobrazem z zupełnie innej płaszczyzny niż dotychczas. Szlak wodny wiedzie przez liczne rezerwaty, jeziora oraz miejsca, do których nie sposób dotrzeć i zobaczyć zwiedzając okolice w inny sposób.
Kilkuletnie doświadczenie w organizacji spływów nauczyło nas, że każdego kajakarza należy traktować indywidualnie w zależności od wielu czynników. Oferujemy Wam pomoc na każdym etapie spływu od planowania trasy, poprzez dobór odpowiedniego sprzętu, po finalną realizacje w postaci transportu na miejsce zrzutu oraz odbiór po zakończeniu Waszej niezapomnianej przygody.

Każdy spływ staramy się "uszyć" na miarę Waszych potrzeb. Organizujemy spływy indywidualne, grupowe, jednodniowe, kilkudniowe, z transportem zarówno uczestników jak również sprzętu. Dodatkowo, jeżeli zapragniecie innych atrakcji, to na miejscu w Oazie możemy zorganizować ognisko, grilla a nawet zapewnić nocleg po wyczerpującym dniu spędzonym na łonie natury.

Malownicza rzeka Krutynia
Krutynia, zwana również Krutyńską Strugą, to zdecydowanie najpiękniejsza i najbardziej malownicza rzeka na Mazurach. Spływ kajakowy jej nurtem, powinien być jednym z obowiązkowych punktów na naszej liście podczas pobytu w tym urokliwym zakątku Polski. Gwarantujemy, że płynąc kajakiem pośród wspaniałych mazurskich krajobrazów poznacie najbardziej dziką i dziewiczą stronę naszego regionu. Bogactwo flory i fauny oraz różnorodność otaczającej przyrody, a także zmienność rzeźby terenu niejednemu z Was na długo pozostanie w pamięci. Jest to doskonały sposób na aktywnie spędzenie wolnego czasu zarówno dla początkujących, jak również doświadczonych kajakarzy.
Szlak Krutyni prowadzi przez Mazurski Park Krajobrazowy oraz Puszczą Piską, na jego trasie mijamy aż 8 rezerwatów przyrody: „Piłaki", „Czaplisko – Ławny Lasek", „Królewska Sosna", „Krutynia", „Zakręt", „Krutynia Dolna", „Pierwos", „Strzałowo", a na niektórych odcinkach obowiązuje całkowity zakaz opuszczania kajaka i wychodzenia na brzeg. Dzięki temu wiele miejsc, które zobaczycie w trakcie trwania spływu, pozostaje nietknięta ludzką ręką od lat i zachowuje naturalny charakter. Cały szlak jest unikalny oraz różnorodny prowadzi nas przez liczne jeziora, rzeki i malownicze, mazurskie miejscowości. Podczas spływu można wypatrzeć m. in. orła przedniego lub bielika, wydrę, kaczki, łabędzie, raki, a nawet borsuka. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty rzeczne, które tworzą na kamieniach charakterystyczne krwawe plamy, co świadczy o czystości wody. Brzegi porastają majestatyczne dęby i wysokie sosny, a na odcinkach bagnistych również olchy.
Długość całego szlaku to około 102 km i prowadzi on od wsi Zyndaki poprzez Sorkwity, Maradki, Jędrychowo, Rodowo, Borowski Las, Grabowo, Borowe, Dłużec, Bieńki, Babięta, Spychowo, Nowy Zyzdrój, Zyzdrojową Wolę, Zgon, Krutyń, Krutyński Piecek, Rosochę, Uktę, Nowy Most aż do Iznoty nad Jeziorem Bełdany. Można go jeszcze wydłużyć do 126 km dopływając do stanicy wodnej „Czaple" nad Jeziorem Nidzkim (mijając po drodze Kamień oraz Ruciane Nida). Przepłynięcie całego szlaku zajmuje około tygodnia, a w mijanych po drodze stanicach i na polach namiotowych mamy wiele możliwości posilenia się oraz noclegów.
Warto również zaznaczyć, że mówiąc „szlak rzeki Krutyni” dosłownie to mamy na myśli. Początkowy etap trasy kajakowej (od jeziora Gielądzkiego do jeziora Mokrego), to w rzeczywistości liczne jeziora i krótkie rzeczki, które je łączą, ale żadna z nich nie jest Krutynią. Właściwa rzeka Krutynia rozpoczyna swój bieg dopiero po pokonaniu zapory wodnej pomiędzy jeziorem Mokrym i jeziorem Krutyńskim. Wraz z przekroczeniem zapory wpływamy również do rezerwatu „Krutynia”.

Zdaniem większości uczestników spływów kajakowych, to właśnie ten, zaczynający się za wspomnianą zaporą etap jest najbardziej malowniczy i urokliwy. Na tym odcinku szlak zyskuje zupełnie inny, typowo rzeczny charakter. Pojawiają się liczne zakola, rzeka wije się wśród trzcin, tataraków i lilii wodnych, otoczona na brzegach gęstą puszczą, której drzewa z obu brzegów zdają się sięgać ku sobie tworząc zielone sklepienie pond naszymi głowami. Nurt jest łagodny, woda bardzo płytka i przejrzysta, dzięki czemu doskonale widać dno oraz wszystkich „mieszkańców” rzeki. Nie występują tutaj progi wodne ani wiry, a jedyne utrudnienia, które przyjdzie nam spotkać po drodze, to leżące gdzieniegdzie w wodzie kłody z powalonych drzew.

Sielankowy nastrój Krutynia utrzymuje przez cały swój środkowy bieg, aż do jeziora Gardyńskiego, z którego wypływa jeszcze na krótki odcinek rzeczny w kierunku Iznoty (na tym odcinku często nazywana jest Iznotą albo Czarną Strugą), gdzie kończy swój bieg w jeziorze Bełdany.

Ostatni etap szlaku rzeki Krutyni wiedzie w całości przez jeziora: Bełdany, Guzianka Wielka oraz Nidzkie aż do stanicy wodnej „Czaple” w miejscowości Zamordeje.

Oczywiście serdecznie zachęcamy do przepłynięcia całego szlaku, bo jest to wspaniałe doświadczenie i przygoda, którą zapamiętacie na długo, ale doskonale zdajemy sobie sprawę również z tego, że nie każdy będzie miał taką sposobność. Jeżeli, chcielibyście spróbować swoich sił podczas krótszego spływu postaramy Wam się w tym pomóc. Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan całego szlaku Krutyni, na bazie którego każdy z Was może stworzyć swoją własną, unikatową trasę. Przedstawiamy również kilka propozycji najbardziej popularnych tras wraz z krótką charakterystyką.

MALOWNICZE
SZLAKI KAJAKOWE
Długość całego szlaku to około 102 km i prowadzi on od wsi Zyndaki poprzez Sorkwity, Maradki, Jędrychowo, Rodowo, Borowski Las, Grabowo, Borowe, Dłużec, Bieńki, Babięta, Spychowo, Nowy Zyzdrój, Zyzdrojową Wolę, Zgon, Krutyń, Krutyński Piecek, Rosochę, Uktę, Nowy Most aż do Iznoty nad Jeziorem Bełdany. Można go jeszcze wydłużyć do 126 km dopływając do stanicy wodnej „Czaple" nad Jeziorem Nidzkim (mijając po drodze Kamień oraz Ruciane Nida). Przepłynięcie całego szlaku zajmuje około tygodnia, a w mijanych po drodze stanicach i na polach namiotowych mamy wiele możliwości posilenia się oraz noclegów.
Zobacz nasze szlaki
Oaza Mazurska Przemysław Kulig

Organizacja spływów kajakowych rzeką Krutynia

Dobry Lasek 24D, 11-710 Dobry Lasek
502 401 724
Design by KMprojekt.pl